تصاویر منتخب

انطباق سند با محل

نظام مهندسی و کارشناسی دادگستری

مهمترین موضوع در بحث ارزیابی املاک، خود سند است. در چند سال گذشته، سند تک برگ توسط اداره ثبت صادر میشود و سندهای دفترچه ای (منگوله دار) نیز در زمان نقل و انتقال به اجبار به تک برگ تبدیل میشوند. سندهای تک برگ با توجه به داشتن کروکی موقعیت، انجام کارشناسی را بسیار راحت کرده و عمل انطباق سند با موقعیت را آسان نموده است. مشکل سندهای دفترچه ای این بود که انطباق آنها با محل گاها بسیار مشکل بود، خصوصا مواقعی که موقعیت ملک در منطقه ای عاری از عوارض باشد. مشکل فوق در کارشناسی های کشاورزی دو چندان میشود .

در مواردی با کسانی برخورد می شود که سعی دارند، محلی غیرواقعی نسبت به موقعیت واقعی سند را به کارشناس بقبولانند. پیشنهاد می گردد که حتما حدود اربعه سند با ملک تطبیق داده شود. البته در مناطقی مانند شهرکها که قطعات و حتی اعیانی ها بصورت تیپ می باشند، تطبیق حدود با محل کافی نبوده و باید سند ارجاعی با حداقل سند یکی از مجاورین از نظر پلاک ثبتی تطبیق داده شود.

پیشنهاد می گردد در صورت امکان شکل هندسی سند تک برگ با شکل هندسی یا همان کروکی ثبتی سند دفترچه ای مطابقت داده شود چرا که بسیار بسیار مشاهده شده این دو با همدیگر مغایرت داشته و در عین حال با وضع موجود عرصه نیز  مغایر می باشند و این موضوع می تواند ناشی از دلایل گوناگونی باشد.

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره سایت

ابتدا حضور جنابعالی را نه به عنوان مهمان بلکه میزبان اصلی وبلاگ نقشه برداری و امور ژئوماتیک خیر مقدم عرض می نمایم. از آنجا که اینجانب جمشید عبدالهیان کارشناس ارشد ژئودزی دارای تجربه کاری برای سازمان نقشه برداری کشور ، سازمان جغرافیایی ، اداره ثبت اسناد و اکنون شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و از طرفی تنها کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری در غرب مازندران می باشم لذا بر خود لازم و تکلیف دانسته تا هر چند اندک سهم خود را در اعتلای نقشه برداری ادا نمایم. بدین لحاظ با تکیه بر تجربیات گذشته خود که بیش از 25 سال در زمینه اکثر علوم و گرایش های نقشه برداری می باشد مطالب علمی و تجربی مرتبط با علم و فن نقشه برداری و علوم ژئوماتیک، در اختیار همکاران، فعالان و علاقمندان قرار می¬گیرد. و در این راستا از دانش و تجربه سایر همکاران نیز بهره مند خواهیم شد.
مطالبی که در این پست قرار می¬گیرد شامل : ژئودزی ، ژئودینامیک ، نقشه برداری زمینی ، نقشه برداری زیر زمینی ، میکرو ژئودزی ، مسیر ، کاداستر، GPS، RS ، GIS و کارشناسی دادگستری و... خواهد بود و جهت اهتمام هر چه بیشتر ، نظرات همه خوانندگان و همکاران برای اینجانب بسیار ارزشمند خواهد بود.
با احترام؛ جمشید عبدالهیان

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات