تصاویر منتخب

آشنایی با انواع فرمت داده ها

آشنایی با فرمت DWG

فرمت DWG خلاصه شده drawing و یک فایل باینری می باشد . این پسوند مخصوص فایل های رسم توسط کامپیوتر به خصوص Autocad و فایل های ترسیم نرم افزار Autodesk inventor می باشد . فایل های این فرمت رسم های فنی دو بعدی و سه بعدی می باشند و توسط برنامه های زیر می توان آنها را استفاده ، باز ، مرور ، ویرایش ، تبدیل و ذخیره نمود . مهمترین نرم افزارهای استفاده کننده از این فرمت به شرح زیر است :

در سیستم عامل ویندوز : امکان استفاده برای کلیه نرم افزار های Autodesk و همچنین نرم افزارهای IGES, CATIA, Rhino,Catia,Solidwork pro/engineer, and step  و نرم افزار های خانواده MSC فراهم شده است.

در سیستم عامل مکینتاس : Autodesk AutoCAD for Mac ، IMSI TurboCAD for Mac ، CorelCAD

در سیستم عامل لینوکس :نرم افزارهای Bricsys Bricscad ، Dassault Systemes DraftSight


آشنایی با فرمت DXF

این نام مخفف Drawing Exchange Format می باشد که فرمت استاندارد مبنی بر متن ASCII می باشد.در این فرمت دستورات برنامه ای مانند نقاط ، رسم خطوط ، رسم منحنی ها به صورت متن دستورات ذخیره می شوند و برای تمامی برنامه های رسم به وسیله کامپیوتر قابل استفاده است . استفاده و لود نمودن این فایل ها به همان صورت رسم توسط نقشه کش یا رسام می باشد که خطوط فرمان به ترتیب اجرا و شکل نهایی مشخص می گردد. از این فرمت علاوه بر تبادل نقشه بین نرم افزارها استفاده در ماشین های تولید توسط کامپیوتر CAM نیز استفاده می گردد . مهمترین نرم افزارهای استفاده کننده از این فرمت به شرح زیر است :

Dassault Systemes SolidWorks ، Adobe Illustrator CC ، Autodesk AutoCAD ، IMSI TurboCAD Deluxe 20


آشنایی با فرمت DGN

این فرمت مخصوص نرم افزار MicroStation Design است . این فرمت برای رسم دو و سه بعدی و رسم پرینت آنها بسیار مفید و سودمند است . این فرمت همان فرمتی است که در ایران به سیاه و سفید ، طراحی اولیه زغالی ، یا طراحی کاغذ مومی شهرت داشته است . البته رسم های اولیه پرینت و رسم نقشه طراحی در زبان انگلیسی و آمریکایی به دلیل آبی کم رنگ بودن کاغذ مومی طراحی صنعتی به Blue Page معروف شده است . این فرمت یکی از فرمت های نقشه کشس جغرافیایی ESRI ArcGIS Desktop نیز می باشد . مهمترین نرم افزارهای استفاده کننده از این فرمت به شرح زیر است :

Autodesk AutoCAD ، Bentley Systems MicroStation IMSI TurboCAD Deluxe 20 .


آشنایی با فرمت STL

فرمت STL یک فرمت و استایل برای طراحی اولیه و ایجاد قالب شکل های سه بعدی متعدد می باشد . به طور دقیق این همان فرمتی است که وقتی شما قطعات بایگانی نظیر مهره ها را می کشید و کپی تکثیر می کنید به صورت کم رنگ دیده می شوند. قالب طراحی مورد استفاده برای لیتوگرافی استریو، فناوری نمونه سازی سریع مورد استفاده برای تولید قطعات سه بعدی، شامل طراحی ۳D به عنوان مدل اصلی برای ایجاد نمونه های متعددی استفاده می شود. مهمترین نرم افزارهای استفاده کننده از این فرمت به شرح زیر است :

Autodesk AutoCAD ، IMSI TurboCAD Deluxe 20 ، Geomagic Explorer ، Parametric Technology Creo ، Dassault Systemes CATIA ، .


آشنایی با فرمت DWF

فرمت DWF مخفف Design Web Format File می باشد و یک فرمت استاندارد و پیشرفته برای انتشار و نمایش طراحی های اتوکد و صنعتی در محیط وب صفحات وب می باشد . با استفاده از این فرمت که توسط برنامه های مرورگر صفحه وب قابل استفاده است می توان فایل را در اینترنت انتشار داد . به دلیل اهمیت فرمت dwf اپکیکیشن های متنوعی برای کار با این فرمت وارد بازار شده است.

مهمترین نرم افزارهای استفاده کننده از این فرمت به شرح زیر است :

در سیستم عامل ویندوز Windows نرم افزارهای اتودسک اتوکد و هر نرم افزار خانواده اتودسک که یکی از سه برنامه زیر را در خود داشته باشد . Autodesk AutoCAD، Autodesk Design Review، Autodesk DWG TrueView در سیستم عامل مکینتاس مک Macintosh ، اتوکد برای مکینتاس اپل Autodesk AutoCAD for Mac ، IMSI TurboCAD for Mac  .


آشنایی با فرمت FBX

فرمت Autodesk FBX Interchange File مخصوص نرم افزار Autodesk Maya می باشد و تفاوت آن با دیگر فرمت ها خصوصیات تصویری آن می باشد . شاید شما رسم های ساده تر و تصویری ساده نقاشی مایا را نسبت به استودیو مکس دیده باشید . دلیل این تفاوت همین فرمت ترکیبی مبتنی بر عکس می باشد . به زبان ساده تر این فرمت فرمت عکس و تصویر سه بعدی است در حالی که دیگر فرمت های اتودسک طراحی صنعتی سه بعدی مبتنی بر خطوط و اندازه ها می باشند . مهمترین نرم افزارهای استفاده کننده از این فرمت به شرح زیر است :

Autodesk AutoCAD ، Autodesk Maya ، Autodesk 3ds Max .

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره سایت

ابتدا حضور جنابعالی را نه به عنوان مهمان بلکه میزبان اصلی وبلاگ نقشه برداری و امور ژئوماتیک خیر مقدم عرض می نمایم. از آنجا که اینجانب جمشید عبدالهیان کارشناس ارشد ژئودزی دارای تجربه کاری برای سازمان نقشه برداری کشور ، سازمان جغرافیایی ، اداره ثبت اسناد و اکنون شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و از طرفی تنها کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری در غرب مازندران می باشم لذا بر خود لازم و تکلیف دانسته تا هر چند اندک سهم خود را در اعتلای نقشه برداری ادا نمایم. بدین لحاظ با تکیه بر تجربیات گذشته خود که بیش از 25 سال در زمینه اکثر علوم و گرایش های نقشه برداری می باشد مطالب علمی و تجربی مرتبط با علم و فن نقشه برداری و علوم ژئوماتیک، در اختیار همکاران، فعالان و علاقمندان قرار می¬گیرد. و در این راستا از دانش و تجربه سایر همکاران نیز بهره مند خواهیم شد.
مطالبی که در این پست قرار می¬گیرد شامل : ژئودزی ، ژئودینامیک ، نقشه برداری زمینی ، نقشه برداری زیر زمینی ، میکرو ژئودزی ، مسیر ، کاداستر، GPS، RS ، GIS و کارشناسی دادگستری و... خواهد بود و جهت اهتمام هر چه بیشتر ، نظرات همه خوانندگان و همکاران برای اینجانب بسیار ارزشمند خواهد بود.
با احترام؛ جمشید عبدالهیان

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic