تصاویر منتخب

تفکیک و افراز

نظام مهندسی و کارشناسی دادگستری

تفکیک :

در عرف ثبتی یعنی تقسیم مال غیر منقول به قطعات کوچکتر، مثلاً در صورتیکه مالک یا مالکان بخواهند قطعه زمینی به مساحت 5 هکتار را به قطعات 200 متری تقسیم نمایند. اگر تقسیم صورت گیرد اصطلاحاً گفته می شود زمین به قطعات کوچکتر تفکیک شده است.

در اصطلاح حقوقی تفکیک عبارت از این است که مال غیر منقولی، اعم از مشاع یا غیر مشاع به دو یا چند حصه مجزا تقسیم شود.


افراز :

در اصطلاح قضائی و ثبتی عبارت است از جدا کردن سهم مشاع شرکاء. به تعبیر دیگر افراز یعن تقسیم مال غیر منقول مشاع بین شرکاء به نسبت سهم هریک از آنها بنا به درخواست هر کدام از شرکاء.

 

تفاوت میان تفکیک و افراز

1-در تفکیک وجود حالت شراکت ضروری نمی باشد یعنی مالک واحد نیز می تواند ملک خود را تفکیک نماید ولی در افراز وجود حالت شراکت ضروری است یعنی وقتی افراز صورت می گیرد که بیش از یک مالک وجود داشته باشد.

2-در صورت رضایت و تفاهم مالکین تفکیک انجام می شود ولی در صورت عدم تفاهم و رضایت و وجود اختلاف نسبت به سهم همدیگر افراز صورت می گیرد.

3-تفکیک تنها تقسیم ملک است اما افراز تقسیم ملک همراه با تعیین سهام مالکین مشاع می باشد و قطعات افرازی به نسبت سهم مالک مشاع به آنان اختصاص می یابد به همین دلیل حالت اشاعه در افراز ضرورت دارد.

4-در افراز بایستی سهم متقاضی افراز مشخص و جدا گردد چه بسا بین شرکاء بر سر صحت افراز و مطابق بودن آن با میزان مالکیت مشاعی اختلاف حاصل شود در این صورت تعیین تکلیف نهائی با مراجع قضائی است. اما تفکیک چون عنوان تشخیص و تمییز حق و جدا کردن سهم مالک مشاع را ندارد لذا در صلاحیت اداره ثبت می باشد.

5-پس از انجام تفکیک، شراکت شرکاء هنوز ادامه دارد اما پس از افراز کردن شراکت خاتمه یافته و هر کدام از شرکاء مالک قطعه زمین خود خواهند بود.

 

تفاوت تفکیک عرصه و اعیان

در تفکیک عرصه، ملک به دو یا چند قطعه تقسیم می شود به طوری که قطعات هیچ گونه ارتباط فیزیکی و حقوقی با هم ندارند و هر یک به صورت قطعه ای مستقل عمل خواهند کرد. ولی در تفکیک اعیان هر چند قطعات مفروز شده از پلاک دارای مساحت و حدود اربعه مشخص می باشند ولی ارتباط فیزیکی قطعات با همدیگر کاملاً قطع نخواهد شد و به دلیل ارتباط فیزیکی واحدهای مورد تفکیک آثار حقوقی مشترک آنها تحت عنوان مشاعات و مشترکات به وجود خواهد آمد.

به همین دلیل قانون گذار، قانون تملک آپارتمانها و آئین نامه اجرایی آن را تدوین کرده است.

 

( منبع اصلی مطلب : کتاب بررسی حقوقی و نحوه تفکیک و افراز ، جلیل پور سلیم بناب، آثار اندیشه، 1385)

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره سایت

ابتدا حضور جنابعالی را نه به عنوان مهمان بلکه میزبان اصلی وبلاگ نقشه برداری و امور ژئوماتیک خیر مقدم عرض می نمایم. از آنجا که اینجانب جمشید عبدالهیان کارشناس ارشد ژئودزی دارای تجربه کاری برای سازمان نقشه برداری کشور ، سازمان جغرافیایی ، اداره ثبت اسناد و اکنون شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و از طرفی تنها کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری در غرب مازندران می باشم لذا بر خود لازم و تکلیف دانسته تا هر چند اندک سهم خود را در اعتلای نقشه برداری ادا نمایم. بدین لحاظ با تکیه بر تجربیات گذشته خود که بیش از 25 سال در زمینه اکثر علوم و گرایش های نقشه برداری می باشد مطالب علمی و تجربی مرتبط با علم و فن نقشه برداری و علوم ژئوماتیک، در اختیار همکاران، فعالان و علاقمندان قرار می¬گیرد. و در این راستا از دانش و تجربه سایر همکاران نیز بهره مند خواهیم شد.
مطالبی که در این پست قرار می¬گیرد شامل : ژئودزی ، ژئودینامیک ، نقشه برداری زمینی ، نقشه برداری زیر زمینی ، میکرو ژئودزی ، مسیر ، کاداستر، GPS، RS ، GIS و کارشناسی دادگستری و... خواهد بود و جهت اهتمام هر چه بیشتر ، نظرات همه خوانندگان و همکاران برای اینجانب بسیار ارزشمند خواهد بود.
با احترام؛ جمشید عبدالهیان

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات