تصاویر منتخب

اشاره

به نام خدا

بشر برای زندگی و ادامه زیست خود مجبور بود محیط خود و پیرامونش را بشناسد. بنابراین اندیشه در کجا بودن و به کجا رفتن ، چگونه و به چه سمت رفتن در فکرش راه یافت. لذا برای خوب شناختن و بهتر شناساندن از ترسیم اشکال کمک گرفت. این روند با دود و سنگ چینی بر روی زمین و کشیدن چند خط و علامت بر روی دیوار غارها، پوست درختان و یا روی خشت و گل پخته آغاز شده و سپس با رسم کروکی هایی بر روی پوست حیوانات و ... تهیه نقشه های پوششی یک سرزمین و ...ادامه داشته و دارد. نقشه برداری ، ریاضی ، نجوم و جغرافیا علومی بودند که از همان ابتدا پیوستگی قابل توجهی با یکدیگر داشته بطوریکه در معرفی هر چه بهتر چهره زمین و تعیین موقعیت نقش اساسی را ایفا می کنند . ریشه این علوم به قرن های قبل از میلاد برمی­گردد. ظهور دین مبین اسلام از همان ابتدا  بر دانش بشری تاکید فراوانی داشت تا جائیکه اولین پیامش را با " اقراء" آغاز کرد و به بیان دیگر نخستین سوره قرآن کریم بر پایه علم جویی و معرفت طلبی بنا گردید. و در این راستا رسول اکرم (ص) فرمودند :به جستجوی علم بروید اگر در چین باشد. بدین ترتیب اسلام با اولین پیام خود امت اسلامی را به سوی دانش و معرفت برانگیخت. مسلمانان کوشیدند تا خود نه تنها در تولید علم و دانش کوشا باشند  بلکه از علم و فن مفید سایر ملتها هم بهره گیرند بطوریکه اقدام به ترجمه مطالب و نوشته ها نمودند و جالب اینجاست که در مطالب ترجمه شده کمتر اثری از نوشتارهای افسانه ای و اسطوره ای یافت می شود و عمده مطالب و آثار در زمینه طب ، ریاضیات ، نجوم و جغرافیا است و ایجاد مدارس هم در راستای علوم ذکر شده بوده است.

       

 در قرن سوم دانشمندانی چون ابن فقیه مولف کتاب " البلدان" که به بحث در باره مختصات جغرافیایی پرداخته ، محمد خوارزمی ریاضیدان مشهور جهان که کتابی به نام " صورۀ الارض" نگاشته که مقاله اول آن را به نقشه برداری اختصاص داده است و ... باعث درخشندگی علوم ذکر شده گردیند و همین روند در قرن چهارم و پنجم ادامه یافت که سرآمد دانشمندان نجوم، ریاضی و جغرافیا ، ابوریحان بیرونی است که در قرن پنجم می زیسته، وی طول و عرض جغرافیایی را بر روی نقشه ها در کتاب "آثارالباقیه" مطرح کرده است. اما در قرن ششم می توان به ادریسی جغرافیدان و نقشه نگار مراکشی اشاره کرد که معروف ترین نقشه جهان نما را از خود به یادگار گذاشته، اشاره کرد. بعدها بزرگترین دانشمند ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی با بنیانگذاری رصدخانه مراغه و تالیفاتی در زمینه ریاضیات به دانش نقشه برداری کمک قابل توجهی کرده و حتی در رساله " کشف الغناء " مباحثی از مثلثات کروی را مطرح کرده اند.

اکنون روز 5 اسفند ماه هر سال که به نام " روز مهندس " نامگذاری شده به پاس گرامیداشت این دانشمند بزرگ می باشد.

       خلاصه اینکه در مکتب حیات بخش اسلام ستارگانی در جهان دانش و خرد رشد یافتند که شعاع دانش آنها ری، شام، خوارزم، بغداد، الجزایر، مصر، اندلس، خراسان و ماوراءالنهر را روشن کرد. بنحوی که مراکز علمی دنیا پذیرای متفکران و دانشمندان آن روز می­گردد.

      با ورود تدریجی دانش از سایر ممالک و تجمیع آن در اروپا، علوم جغرافیا و کارتوگرافی رشد پیدا کرده بطوریکه در قرن سیزدم میلادی تحولی عمیق با رسم جهت شمال بر روی نقشه ها صورت گرفت چرا که آن روزگاران مردم می توانستند با قطب نما به تعیین جهت ها بپردازند در نتیجه نقشه های معروف به پورتولانو زمینه را برای اکتشاف جغرافیایی فراهم ساخت. و اختراع وسایل و تجهیزاتی همانند قطب نما و ... منجر به تغییر کیفی نقشه ها گردید.

     ورود هواپیما، دستگاههای فتوگرامتری ، امواج الکترومغناطیسی و الکترونیک در صحنه نقشه برداری تحولات عظیمی را در پی داشته تا جائیکه منجر به ظهور انواع مختلف ماهواره ها گردیده است. و با ورود ماهواره ها ابهت ژئودزی کلاسیک با آن وسائل سنگین از بین رفت. تصاویر و اطلاعات ماهواره ای در زمان کوتاهی از دروازه مقیاسهای کوچک عبور کرده و به مقیاسهای بزرگ رسیده اند و حتی بعضاً ورود به دعاوی حقوقی را تجربه می نمایند. مرزهای زمان در نوردیده شد و اکنون ارائه خدمات نقشه برداری به بازار مصرف نیز بسیار کوتاه و حتی به جرات می توان گفت به چند ثانیه رسیده است.

      توسعه و پیشرفتهای علمی هر روز دامنه فعالیت و کاربرد علم، فن و هنر نقشه برداری را در علوم مختلف بیشتر می سازد. به طوری که اکنون در علوم پزشکی نیز مورد بهره برداری قرار می گیرد. و امروزه در فعالیتهای کاربردی و عمرانی ، اقدامی نیست که بی نیاز از نقشه و نقشه برداری باشد.

      اگر به اعتلای کشور عزیزمان ایران اسلامی می اندشید، اگر می خواهید به لبان تشنه حاشیه نشینان کویر آب برسانید، اگر می خواهید شهرها و روستاها را به هم ارتباط دهید و اگر...  همه و همه به نقشه و نقشه برداری نیاز دارید.

        برای نقشه و نقشه برداری نیازمند بهره جستن از تجربه و دانش گذشتگان این رشته و پیوند آن با علم وخرد امروزی می باشد. لذا بر آن شدیم با راه اندازی این وبلاگ "کمپ نقشه برداری و ژئوماتیک" فرصتی برای انتقال تجربه و تبادل اطلاعات فنی برای علاقه مندان ، دلسوختگان و زحمت کشان این رشته مهیا سازیم. 

     با تشکر؛

 مدیر کمپ : جمشید عبدالهیان

 

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره سایت

ابتدا حضور جنابعالی را نه به عنوان مهمان بلکه میزبان اصلی وبلاگ نقشه برداری و امور ژئوماتیک خیر مقدم عرض می نمایم. از آنجا که اینجانب جمشید عبدالهیان کارشناس ارشد ژئودزی دارای تجربه کاری برای سازمان نقشه برداری کشور ، سازمان جغرافیایی ، اداره ثبت اسناد و اکنون شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و از طرفی تنها کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری در غرب مازندران می باشم لذا بر خود لازم و تکلیف دانسته تا هر چند اندک سهم خود را در اعتلای نقشه برداری ادا نمایم. بدین لحاظ با تکیه بر تجربیات گذشته خود که بیش از 25 سال در زمینه اکثر علوم و گرایش های نقشه برداری می باشد مطالب علمی و تجربی مرتبط با علم و فن نقشه برداری و علوم ژئوماتیک، در اختیار همکاران، فعالان و علاقمندان قرار می¬گیرد. و در این راستا از دانش و تجربه سایر همکاران نیز بهره مند خواهیم شد.
مطالبی که در این پست قرار می¬گیرد شامل : ژئودزی ، ژئودینامیک ، نقشه برداری زمینی ، نقشه برداری زیر زمینی ، میکرو ژئودزی ، مسیر ، کاداستر، GPS، RS ، GIS و کارشناسی دادگستری و... خواهد بود و جهت اهتمام هر چه بیشتر ، نظرات همه خوانندگان و همکاران برای اینجانب بسیار ارزشمند خواهد بود.
با احترام؛ جمشید عبدالهیان

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic