تصاویر منتخب

تعریف نقشه بردار


تعریف زیر در پنجاه و ششمین مجمع F.I.G در سال 1989 به تصویب رسیده است.

 نقشه بردار فردی متخصص با مدرک دانشگاهی و مهارت فنی در بکارگیری علم اندازه گیری به منظور جمع آوری اطلاعات زمینی مورد نیاز طرح ریزی و استفاده موثر از خشکی، دریا و تاسیسات مربوط به آنها است.

فعالیتهای نقشه بردار می تواند شامل یک یا چند مورد زیر گردد. این فعالیتها مکن است رو یا زیر سطح زمین و یا در دریا صورت گرفته و در جهت همکاری با متخصصان دیگر باشد؛

1) تعیین شکل زمین و اندازه گیری تمام عوامل لازم برای تعیین اندازه ، موقعیت، شکل و منحنی میزانهای قسمتهای مختلفی از سطح زمین، پشتیبانی طرحهای مختلف، تهیه پروفیله و چارتهای دربرگیرنده این عوامل.

2) تعیین موقعیت اجسام واقع در فضا، تعیین موقعیت پدیده های فیزیکی، ساختمانهاو کارهای مهندسی مربوط به رو، بالا، و زیر سطح زمین.

3) تعیین موقعیت محدوده زمینهای شخصی و عمومی- شامل مرزهای کشوری، بین المللی و املاک شخصی.

4) طراحی، ایجاد و هدایت سیستمهای اطلاعات جغرافیایی و زمینی.

جمع آوری و ذخیره اطلاعات در این سیستمها، تحلیل و تبدیل آنها به نقشه، فایلهای اطلاعاتی و چارتها، دادن گزارشهای لازم جهت طراحی و برنامه ریزی.

5) طراحی، استفاده، گسترش، بازسازی و تجدید نظر در بازسازی اراضی و ساختمانهای شهری و روستایی-شامل تعیین ارزش، برآورد هزینه، و بکارگیری اقتصادی منابعی همچون پول، نیروی انسانی و مواد اولیه، با در نظر گرفتن قوانین اقتصادی، محیطی و اجتماعی.

6) مطالعه در محیط طبیعی و اجتماعی، تعیین میزان ذخائر زمینی و دریایی و استفاده از این اطلاعات در طرحها و توسعه های شهری، روستایی و منطقه ای.

نقل از نشریه سپهر، دوره اول شماره سوم، تابستان 1370 ، صفحه 44 و 45

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره سایت

ابتدا حضور جنابعالی را نه به عنوان مهمان بلکه میزبان اصلی وبلاگ نقشه برداری و امور ژئوماتیک خیر مقدم عرض می نمایم. از آنجا که اینجانب جمشید عبدالهیان کارشناس ارشد ژئودزی دارای تجربه کاری برای سازمان نقشه برداری کشور ، سازمان جغرافیایی ، اداره ثبت اسناد و اکنون شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و از طرفی تنها کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری در غرب مازندران می باشم لذا بر خود لازم و تکلیف دانسته تا هر چند اندک سهم خود را در اعتلای نقشه برداری ادا نمایم. بدین لحاظ با تکیه بر تجربیات گذشته خود که بیش از 25 سال در زمینه اکثر علوم و گرایش های نقشه برداری می باشد مطالب علمی و تجربی مرتبط با علم و فن نقشه برداری و علوم ژئوماتیک، در اختیار همکاران، فعالان و علاقمندان قرار می¬گیرد. و در این راستا از دانش و تجربه سایر همکاران نیز بهره مند خواهیم شد.
مطالبی که در این پست قرار می¬گیرد شامل : ژئودزی ، ژئودینامیک ، نقشه برداری زمینی ، نقشه برداری زیر زمینی ، میکرو ژئودزی ، مسیر ، کاداستر، GPS، RS ، GIS و کارشناسی دادگستری و... خواهد بود و جهت اهتمام هر چه بیشتر ، نظرات همه خوانندگان و همکاران برای اینجانب بسیار ارزشمند خواهد بود.
با احترام؛ جمشید عبدالهیان

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic