تصاویر منتخب

تغییرات شتاب ثقل در سطح زمین

تغییرات شتاب ثقل در سطح زمین

در تقریب اول، شکل زمین کروی و در تقریب دوم، بصورت یک بیضوی دو محوری با فشردگی در حدود 1/300 است. این بیضوی دارای قطر اطول با نصف طول تقریبی 6378.137 کیلومتر و نصف قطر اقصر 6356.752 کیلومتر با اختلاف طول در حدود 21 کیلومتر است.


ادامه مطلب
برچسب ها شتاب ثقل

ورود امواج الکترومغناطیسی و الکترونیک در نقشه برداری

به نام خدا

بعد از جنگ جهانی دوم بخصوص در چند دهه اخیر طراحان و سازندگان دستگاهها و ادوات نقشه برداری و ژئودزی از قبیل کمپانی های ویلد، کرن، زایس، سوکیشا، آگا، K.E آمریکایی، متوجه استفاده و کاربرد امواج الکترومغناطیسی در نقشه ­برداری و ژئودزی شدند و بعد به ساختن فاصله ­یابهای الکترونیکی و الکترواپتیکی و تلرومترها پرداختند. در نظر است سلسله مقالاتی در این موارد برای اطلاع خوانندگان محترم این کمپ قرار گیرد.


تاریخ نقشه برداری در ایران - بخش دوم

در سال 1298 هجری قمری هفت نفر از افسران ایرانی که به طرز نظام اتریشی تربیت شده بودند تحت ریاست مربی خود بارون لتنر از دولاب، دوشان تپه، تا ازگل و سلطنت آباد و تجریش و اوین و ونک و امیرآباد تا امامزاده حسن را با مقیاس یک بیست و پنج هزارم با قدم نقشه برداری کردند.

                                                                                                    

در عکس مقابل در وسط صف نشسته مرحوم سرتیپ عبدالرزاق مهندس در مجاور کره جغرافیایی دیده می شود. در کنار ایشان مرحوم میرزا ابراهیم سعیدالعلما مدیر و موسس مدرسه اقدسیه نشسته اند. این عکس مربوط به سال 1278 هجری شمسی در مدرسه اقدسیه است.بقیه اشخاص ردیف نشسته و افراد پشت سر آنها هیئت علمی و معلمان مدرسه می باشند. پهلوی سرتیپ عبدالرزاق شخص عصا بدست مرحوم میرزا علی اکبرخان رضی ناظم آن مدرسه نشسته است.ردیف های سوم و چهارم و پنجم جمعی از شاگردان مدرسه در آن زمان می باشند. در آن موقع مدرسه اقدسیه 9 کلاس و حدود ششصد شاگرد داشت. سرتیپ عبدالرزاق در سالهای 1320 قمری(1278 شمسی) تا 1330 قمری (1288 شمسی) معلم جغرافیا و هندسه آن مدرسه بودند. تاسیس مدرسه اقدسیه در سال 1273 شمسی با اجازه مرحوم میرزا محمد حسن آشتیانی مجتهد و مرجع تقلید وقت و مرحوم میرزا ابوالحسن جلوه استادان مرحوم سعیدالعلما صورت گرفته و در واقع اولین دبستان و دبیرستان در ایران می باشد.

ادامه مطلب

تعریف نقشه بردار


تعریف زیر در پنجاه و ششمین مجمع F.I.G در سال 1989 به تصویب رسیده است.

 نقشه بردار فردی متخصص با مدرک دانشگاهی و مهارت فنی در بکارگیری علم اندازه گیری به منظور جمع آوری اطلاعات زمینی مورد نیاز طرح ریزی و استفاده موثر از خشکی، دریا و تاسیسات مربوط به آنها است.

ادامه مطلب

تاریخ نقشه و نقشه برداری در ایران

بخش اول

تاریخ نقشه و نقشه برداری در جهان و ایران به صورت پراکنده  و از دیدگاه های مختلف نوشته شده است که با کوشش اهل فن می بایست تدریجاً تدوین و تکمیل گردد.  مقاله زیر از دکتر حسن شمسی کوششی در همین زمینه است. استاد دکتر حسن شمسی از چهره های قدیمی و شناخته شده نقشه برداری است که سالها در دانشکده فنی دانشگاه تهران تدریس نظری و عملی نقشه برداری را بر عهده داشته اند و کتاب نقشه برداری ایشان در سالهایی که تالیف و تدوین و انتشار کتب فنی کاری سخت و دشوار بود علاقه و پشتکار ایشان را برای خدمت به مهندسان و مسائل عمرانی کشور نشان می دهد. بعد از ایشان درس نقشه برداری دانشکده فنی دانشگاه تهران بر عهده مهندس شمس ملک آرا گذاشته شد، که ایشان نیز خدمات و تالیفات ارزنده ای از خود برجای گذاشت.

    نوشته های حاضر به قلم استاد شمسی ساده ، صادقانه و مستند است و به طوری که ضمن مطالعه احساس خواهید کرد  قسمتی از تاریخچه نقشه در ایران به صورت نقل مستقیم و بی واسطه است که خود بر سندیت و اعتبار آن بخش از تاریخچه که در حقیقت خاطرات استاد است می افزاید و برای محقیقین جوان مرجع مطمئن و ارزنده ای خواهد بود.

ادامه مطلب

اشاره

به نام خدا

بشر برای زندگی و ادامه زیست خود مجبور بود محیط خود و پیرامونش را بشناسد. بنابراین اندیشه در کجا بودن و به کجا رفتن ، چگونه و به چه سمت رفتن در فکرش راه یافت. لذا برای خوب شناختن و بهتر شناساندن از ترسیم اشکال کمک گرفت. این روند با دود و سنگ چینی بر روی زمین و کشیدن چند خط و علامت بر روی دیوار غارها، پوست درختان و یا روی خشت و گل پخته آغاز شده و سپس با رسم کروکی هایی بر روی پوست حیوانات و ... تهیه نقشه های پوششی یک سرزمین و ...ادامه داشته و دارد. نقشه برداری ، ریاضی ، نجوم و جغرافیا علومی بودند که از همان ابتدا پیوستگی قابل توجهی با یکدیگر داشته بطوریکه در معرفی هر چه بهتر چهره زمین و تعیین موقعیت نقش اساسی را ایفا می کنند . ریشه این علوم به قرن های قبل از میلاد برمی­گردد. ظهور دین مبین اسلام از همان ابتدا  بر دانش بشری تاکید فراوانی داشت تا جائیکه اولین پیامش را با " اقراء" آغاز کرد و به بیان دیگر نخستین سوره قرآن کریم بر پایه علم جویی و معرفت طلبی بنا گردید. و در این راستا رسول اکرم (ص) فرمودند :به جستجوی علم بروید اگر در چین باشد. بدین ترتیب اسلام با اولین پیام خود امت اسلامی را به سوی دانش و معرفت برانگیخت. مسلمانان کوشیدند تا خود نه تنها در تولید علم و دانش کوشا باشند  بلکه از علم و فن مفید سایر ملتها هم بهره گیرند بطوریکه اقدام به ترجمه مطالب و نوشته ها نمودند و جالب اینجاست که در مطالب ترجمه شده کمتر اثری از نوشتارهای افسانه ای و اسطوره ای یافت می شود و عمده مطالب و آثار در زمینه طب ، ریاضیات ، نجوم و جغرافیا است و ایجاد مدارس هم در راستای علوم ذکر شده بوده است.

       

ادامه مطلب

مروری بر"تعیین موقعیت عوارض با GPS"

 دستیابی سریع به اطلاعات جغرافیائی و تعیین موقعیت ، تلاشی است كه امروزه تمام مراكز علمی و فنی جهان در پی آن می باشند. در عصر حاضر پیشرفت علوم ، پیدایش و تكامل تكنولوژی باعث گردیده تا روشها و تكنیكهای تعیین موقعیت همواره در تغییر باشند بطوریكه ورود كامپیوتر و ماهواره در علوم و فنون نقشه برداری توانسته اند دریچه ای نو را در این رشته باز كنند و در این راستا استفاده از ماهواره های GPS جهت دستیابی سریع به تعیین موقعیت در خشكی ، دریا ، هوا و ... تحت هر شرایط جوی انقلابی بوده كه در علم نقشه برداری بوقوع پیوست.

       اما برای ورود به این تکنولوژی جدید نیاز به بررسیهای دقیق در مورد هزینه و تصحیح خطاهای آن می باشد. چرا که اندازه گیریهای سیستمGPS  نیز همانند سایر مشاهدات و اندازه گیریهای نقشه برداری نیاز به بررسی و حذف یا مدوله نمودن خطای سیستماتیک موجود دارد.


دگر شکلیها وجابجایی ها در سدهای خاکی

ژئودینامیک سد ها


به طور کلی تمام سدهای خاکی بنحوی دستخوش دگر شکلی هایی بصورت فشرده شدن و غیره ... قرار می گیرند از آنجا که مواد تشکیل دهنده اینگونه سدها به دلیل دانه ای بودن مقاومت کششی ندارند، در اثر تنشهای اندک ترک می خورند.

از طرفی آب دریاچه ی سد ، بار خارجی اصلی وارد بر سد را تشکیل می دهد و اثرهایی را پدید می آورد که ممکن است موجب آسیب هایی به سد شود و چه بسا سرانجام در نامساعدترین وضعیت به گسیختگی کامل سد بیانجامد.

از آنجائی که شرایط حاکم بر سد و مخزن دائماً در حال تغییر است، جابجایی های افقی و عمودی با زمان و با تغییر ترازهای سطح آب در مخزن تغییر می کند که برخی علل این جابجایی ها مربوط به عکس العمل زمین در مقابل بعضی از نیروهای داخلی و خارجی وارد بر آن می باشد.


هدف کمپ نقشه برداری و ژئوماتیک- مهندس جمشید عبدالهیان

 به نام خدا
 هدف از برپایی کمپ نقشه برداری و ژئوماتیک ، ایجاد فضای مناسب جهت انتقال تجربه و مقاله ها و نوشته های مرتبط با گرایش های مختلف نقشه برداری همانند : ژئودزی - ژئودینامیک - میکروژئودزی - نقشه برداری سطح الارضی و نقشه برداری زیر زمینی - فتوگرامتری - هیدروگرافی - مسیر - کاداستر - GPS  و GIS , ... می باشد. 

درباره سایت

ابتدا حضور جنابعالی را نه به عنوان مهمان بلکه میزبان اصلی وبلاگ نقشه برداری و امور ژئوماتیک خیر مقدم عرض می نمایم. از آنجا که اینجانب جمشید عبدالهیان کارشناس ارشد ژئودزی دارای تجربه کاری برای سازمان نقشه برداری کشور ، سازمان جغرافیایی ، اداره ثبت اسناد و اکنون شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و از طرفی تنها کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری در غرب مازندران می باشم لذا بر خود لازم و تکلیف دانسته تا هر چند اندک سهم خود را در اعتلای نقشه برداری ادا نمایم. بدین لحاظ با تکیه بر تجربیات گذشته خود که بیش از 25 سال در زمینه اکثر علوم و گرایش های نقشه برداری می باشد مطالب علمی و تجربی مرتبط با علم و فن نقشه برداری و علوم ژئوماتیک، در اختیار همکاران، فعالان و علاقمندان قرار می¬گیرد. و در این راستا از دانش و تجربه سایر همکاران نیز بهره مند خواهیم شد.
مطالبی که در این پست قرار می¬گیرد شامل : ژئودزی ، ژئودینامیک ، نقشه برداری زمینی ، نقشه برداری زیر زمینی ، میکرو ژئودزی ، مسیر ، کاداستر، GPS، RS ، GIS و کارشناسی دادگستری و... خواهد بود و جهت اهتمام هر چه بیشتر ، نظرات همه خوانندگان و همکاران برای اینجانب بسیار ارزشمند خواهد بود.
با احترام؛ جمشید عبدالهیان

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات